avagy mihez, mit igyunk?

2015. december 07. 14:58 - Szeszmeralda

Ünnepi ételek, és a hozzá illő italok

Borozzon a család karácsonykor is!

Sziasztok!

Megint hétfő van, remélem, hogy mindenkinek jól telt a hétvége, és ebben a vacak időben mindenki megmelegítette a testét, és a lelkét egy kis borral! (én úgy érzem kicsit túl is melegítettem..:-)) Mi a lakást díszítettük karácsonyra, és közben már azon gondolkoztam, igazán itt az idő, hogy egy kicsit írjak nektek az ünnepi lakomához illő borokról, mert mire észbe kapunk, ott ülünk a fa alatt, és a bor meg még nincs megvéve! Ilyen nem történhet egy rendes háztartásban, szóval irány vásárolni! Nem mellékesen rengeteg helyen akciósak a borok, és nagyon jó áron ki is lehet fogni egyet-kettőt!

Nem tudom, nálatok hogyan zajlik a karácsony, és az ünnepek, de szerintem sokan egyetértetek velem ,hogy az egész karácsony egy véget nem érő étkezés.:-) Mindenhol eszel, és ha már nem vagy éhes, akkor is eszel, mert ezeknek a finomságoknak nem lehet ellenállni! Még egy picit ebből, még egy kicsit abból, sósra édeset, édesre sósat..és így megy ez a körforgás napokon keresztül...és legyél csinos szilveszterre! Aha! No, ezért kell borokat inni, hogy segítsük az emésztést!

Nálunk évek óta szentestén közkívánatra tatárbifsztek van,egyrészt nem vagyunk az a klasszikus karácsonyi menüt főző család, másrészt amit a főzéssel eltöltenénk időt, inkább egymásra fordítjuk, így is mire a rokonokat végig látogatjuk, addigra degeszre esszük magunkat.

De lássuk, hogy általában milyen ételeket szoktak enni, és hogy ezekhez milyen borokat tudok ajánlani!

Sok helyen a halászlé az első fogás (imádom), amihez azt gondolom, hogy nem iszunk bort. Úgy általában a levesekhez én nem innék bort, valahogy a mellé nem kívánom meg. (tiszta szerencse)  De aki szeretne, annak egy igazi hungarikumot tudok ajánlani, ami nem más, mint a kadarka. Ennek a szőlőfajtának, illetve a belőle készült bornak a fő jellemzője a fűszeresség, a paprikás ízvilág. És mi az, ami a halászlében a legdominánsabb fűszer? (illetve szinte minden magyar ételben az...) Persze, hogy a pirospaprika! Mindamellett a kadarka egy könnyedebb fajta, nem egy nagytestű bor. ( így legalább még nem rúgsz be az  ebéd/vacsora legelején:-)) Ha a kadarkát nem szeretitek, akkor egy kékfrankos is jó választás, mert szintén jellemző a fajtára a könnyedség, a fűszeresség, a kellemes savak.

Az én ajánlatom: 

Mészáros Pál-kadarka 2012

Szeleshát Szőlőbirtok-kékfrankos 2011

 

A másik elterjedt fogás ilyenkor a töltött káposzta. Nézzük, hogy mik is az alapanyagok. Egyrészt a savanyú káposzta, másrészt a hús, ami kicsit zsírosabb, aztán a füstölt szalonna. Persze, ahány ház, annyi szokás, én ezt ismerem, így szoktam csinálni. A káposzta savanyúságához egy elég magas savtartalmú bor illik, amelynek nem nyomja el az ízét az étel. Emellett a füstölt szalonna íze is eléggé jelen van, ehhez egy hordós érlelésű, füstös aromákat felmutató bor való. Mivel ez az étel elég "testes", így a hozzá választott bornak is annak kell lennie, mert például egy könnyed, üde fehérbort teljesen "agyonütne". Szóval az én ajánlatom egy hordóban érlelt olaszrizling, vagy egy juhfark, akár egy csodálatos furmint, sőt szóba jöhetnek ezek a fajták akár barrique változatban is, főleg, ha tejfölt teszünk rá, mivel jobb esetben a tejföl krémes, és azt már tudjátok, hogy a krémes, tejszínes ételekhez egy barrique érlelésű bor illik.

Royal tokaj-furmint 2014

Juhász Pincészet-olaszrizling 2014

Szerintem sok helyen szoktak rántott pontyot is enni ilyenkor, itt igazából szerintem a lényeg a bundán van, hisz a ponty nem túl karakteres hal. Választhatunk hozzá egy tüzes, határozott savú olaszrizlinget. Lehet azt gondoljátok, hogy mindenhez rizlinget ajánlok, de ez a fajta olyan, mint a pezsgő, szinte mindenhez illik! Pont most szedtem elő a régi boriskolás füzeteimet, és nagybetűkkel írva az áll benne,hogy :OLASZRIZLING MINDENHEZ! :-) Egy igazi etalon! Szóval bátran válasszátok ezt a fajtát.

A végén lássuk a desszertet! Az elmaradhatatlan diós, és mákos bejglit. Amíg gyerekkoromban csak a diósat ettem meg, most teljesen odavagyok a mákosért. És észrevettétek, hogy a mákosból mindig kevesebbet csinálnak? Olyan, mint a hurka, meg a kolbász, a hurka csak mutatóban van! Aprópó! Biztosan van, ahol ezek kerülnek az asztalra, mit is igyunk hozzá? Mi mást, mint olaszrizlinget! Csak vicceltem, igazából a kolbász fűszeressége miatt egy kékfrankost, a hurkához viszont egy furmintot lehet választani, mivel van benne bors, fokhagyma, rizs.

Szóval  a bejgli. Itt érvényes az a  szabály, hogy a desszerthez édes borokat kínálunk. A diósnak remek kísérője egy késői szüretelésű tokaji bor, amely hordóban érett, mert az ilyen borok fő íz,-és illatjegye a dió, mandula, méz, dohány, akár ezt a mézeskalács mellé is választhatjátok.

Kicsit nehezebb téma a mák, mivel ha nem tömöd tele cukorral, akkor van egy kis kesernyés íze. De ettől függetlenül szintén választhatunk ehhez is egy késői szüretelésű bort, csak nem hordós érlelésűt, hanem egy reduktív technológiával készültet. (Dobálózom itt ilyen szavakkal, hogy hordós, reduktív, stb. ezért úgy döntöttem, hogy mielőtt megesz benneteket a kíváncsiság, a következő bejegyzésemben erről fogok írni.:-) remélem, hogy nem bánjátok?) De a kísérletező kedvűek próbálják ki, hogy vörösbort isznak hozzá, amelyiknek kissé édeskés az ízhatása, ilyen lehet pl. egy zweigelt.

Royal tokaj cuvée 2013 késői szüret

Luka Enikő-zweigelt

Természetesen megint oldalakat lehetne írni erről a témáról, de remélem, hogy sikerült egy kicsit megértenetek, hogy hogyan is válasszunk bort egy-egy ételhez! De lehet kísérletezgetni, és ahogy mindig mondom, azt igyatok,és akkor, és azzal, amit szeretnétek!

u.i.:milyen az adventi koszorú egy borszeretőnél? Íme:

pohar_koszoru.jpg

 

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://milyenbort.blog.hu/api/trackback/id/tr828145766

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
avagy mihez, mit igyunk?
süti beállítások módosítása